Sedím v buse, koukám ven a nemám absolutně náladu číst knížku, ani nejnovější příspěvky na Instagramu. Máme pocit, že čas strávenej v buse je nekonečnej, ale pro mě nutnej, abych se dostala tam, kam potřebuji. Hrozně ráda bych ho využila nějak užitečně, ale přiznám se, že i kdybych na ten mobil nebo knížku měla náladu, občas se mi za jízdy začne dělat špatně.
Stojím u plotny a míchám cosi na pánvi. Do toho krájím zeleninu a loupu brambory. Nebaví mě to a přemýšlím, jak bych si to vaření zpříjemnila.
Utírám prach, skládám prádlo, zalejvám ty dvě uschlé kytky, který v bytě máme a zase si říkám, že bych si tu práci domácí hospodyňky nějak vylepšila. Hudba už mě nebaví a na televizi (kterou ani nemáme) nekoukám. Sem tam si na pozadí pustím film nebo seriál. Ale to mě taky po chvíli omrzí.
A pak udělám objev roku..
V telefonu narazím na aplikaci Podcasty, kterou jsem snad nikdy neotevřela. Zjišťuji, jak to vlastně funguje a pouštím první podcast. Chytne mě to hned od prvního momentu. Konečně mám pocit, že čas strávený v buse nebo uklízením využiji i docela efektivně tím, že se vzdělávám nebo inspiruji příběhy druhých. Najednou mi vaření přestane vadit. Ani mi vlastně nevadí vzít ten hadr do ruky a jednou za čas doma uklidit. Mám pocit, že toho zvládám víc a že zároveň dělám i něco pro sebe. Vzdělávám se, zajímám se o víc a víc věcí a zároveň si prohlubuji znalosti, o věcech, které mě zajímají.
Co to vlastně podcast je?
Možná někdo netuší o čem vlastně mluvím. Tak si pojďme říct, co to vlastně ten podcast je. Podcast je pravidelný audio pořad na specifické téma, který můžete poslouchat kdykoliv, kdekoliv a z jakéhokoliv zařízení (pc, mobil, tablet). Zkrátka mluvené slovo, které může mít formu rozhovoru dvou lidí nebo jenom monologu.
Proč jsou podcasty v poslední době tak oblíbené a jaké jsou jejich hlavní výhody?
Nic neplatíte
Jediné, co potřebujete je aplikace v telefonu. Já používám výchozí aplikaci pro iphony s názvem Podcasty (taková ta fialová ikonka s mikrofonem). Můžete se přihlásit k odběru podcastu, který vás zajímá a všechny epizody budou automaticky staženy do aplikace. Pokud vyjde nová epizoda, dostanete upozornění. Kdykoliv tak budete mít volnou chvilku a budete prahnout po moudrých slovech, můžete se spolehnout, že vás telefon bude připravený k poslechnutí nové epizody. Existuje ještě velká spousta jiných aplikací se spoustou vychytávek a funkcemi, ale mě pro začátek stačí tahle.
Šetříte čas
Podcasty nejsou zas takovou novinkou. Existují už pár desítek let, jenom se v poslední době staly opravdovým hitem. Myslím, že hlavně proto, že lidi hledají způsoby, jak svůj čas co nejefektivněji využít. Při poslouchání podcastu zvládnete i jiné nezbytné činnosti a zabijete tak dvě mouchy jednou ranou. Poslední dobou se i spousta online tvůrců (blogeři, influenceři apod.) přesouvají k této tvorbě. Důvod je jasný – zase ten čas. V poměrně krátké době sdělí mnohem větší množství informací než třeba napsáním článku. I já jsem nad tím chvíli přemýšlela a došla jsem k závěru, že nahrávání mluveného slova asi fakt není pro každého. Za prvé se nikomu znás nelíbí vlastní hlas a za druhé si myslím, že audio není pro všechen obsah. Jak bych vám skrz podcast ukázala všechna ta nádherná místa, o kterých píšu? Žádný fotky, videa..?
Vzděláváte se
Pokud si z podcastu uděláte rutinu a stane se běžnou součástí vašich denních aktivit, naposloucháte tolik nové látky, že se můžete lehce stát profíky v oboru, kterému třeba ani tolik nerozumíte. Samozřejmě to teď berte trochu s nadsázkou. Jen se snažím říct, že podcasty jsou opravdu skvělý nástroj, který vám zajistí nejen dobrý pocit ze sebe, ale zároveň vám toho i spoustu předá.
Moje tipy
Je skvělé vzdělávat se ve všech různých oblastech, ale stejně každého z nás baví něco trochu jiného. Uvedu vám pár příkladů a dám vám tipy na podcasty, které poslouchám já. Neznamená to ale, že se budou líbit všem. Jestliže pro vás podcasty nejsou novinkou, určitě uvedené kanály budete znát. Na druhou stranu pokud s nimi začínáte, třeba za nějaký tip budete rádi. Tak tady to je..
Pokud nemám chuť poslouchat nic vzdělávacího a chci si odpočinou nebo zabavit při nějaké aktivitě, sáhnu po pořadu V Oblacích. Autorkou je blogerka Tereza Salte, kterou můžete znát z blogu terezainoslo.com. Tereza velmi příjemným hlasem vypráví o životě v Norsku, podnikání a snaží se motivovat a inspirovat k lepšímu pohledu na svět. Na podobné vlně se veze pořad Jak jsem! od Sandry Richterové z blogu madeinprg.com. Sandra se snaží pobavit svými životními historkami a jak sama tvrdí, chce ukázat, že bychom se neměli brát tak vážně. A taky, že když v životě nejde o život, tak jde o hovno.
Jirka Roztecký z Mladého podnikatele mi zezačátku moc nesedl. Šla jsem do něj na doporučení, ale musela jsem si zvyknout na způsob, kterým se svých hostů vyptává. Nicméně po nějaké době jsem si ho celkem oblíbila a začala se mi líbit jeho bezprostřednost a to že se nebojí ptát na úplné detaily. Pořad je formou rozhovoru s hosty z různých oblastí. Většinou se baví o podnikání, úspěchu nebo i nezdaru. Popisují těžké začátky a taky vypráví inspirativní příběhy. Z každé epizody si člověk něco odnese.
Pro začátek bych také doporučila Deep Talks a Proti Proudu, které se zaměřují na obecnější obsah. Moderátor Deep Talks Petr Ludwig je mimo jiné úspěšným autorem českého bestselleru Konec prokrastinace. Jeho epizody se převážně zaměřují na hodnoty a smysl života. Líbí se mi jeho postoj a snaha přimět lidi myslet kriticky. Podcasty prokládá vlastními přednáškami. Naposled mě zaujalo povídání o dlouhověkosti.
Dan Tržil (autor podcastu Proti Proudu) byl jedním z prvních, kteří se rozhodli věnovat podcastu na plný úvazek. A je to taky vidět. Zve si zajímavé hosty, kteří se vyjímají a (jak už název napovídá) nebojí se jít proti proudu. Poslední podcast, který mě zaujal nese název: Veronika Hurdová o psaní, svobodném životě a smrti. Příběh ženy, která si prošla životním peklem ale i úspěchem a nebojí se o tom mluvit.
Pokud hledáte travel inspiraci nebo vás zkrátka jen zajímá povídaní o cestování, zkuste podcast Travel Bible od Matouše Vinše. K tomu asi není co dodat..
Seznam všech český podcastů najdete na webu České podcasty.
Mám tu pro vás i jeden zahraniční tip. Přiznám se, že podcasty v angličtině moc neposlouchám. Zkrátka mám pocit, že mi čeština kolem sebe chybí a i když problém s angličtinou nemám, mnohem více si odnesu z českých slov. Důvodem je taky to, že čeští autoři často mluví o situaci v Čechách a to je to, co mě zajímá. Kdybyste i přesto chtěli načerpat inspiraci jinde, doporučuji Jennu Kutcher, která se tvorbou podcastu živí. Zve si hosty nebo sama vypráví o svém podnikání a inspirativními slovy se snaží ukázat svět v pozitivním světle.
Abych to nějak uzavřela..
Myslím si, že podcasty mají obrovský potenciál. Mám dojem, že se víc a víc věcí bude přenášet do audio podoby. Na druhou stranu já sama zůstávám stále věrná vizuální formě a psaní pro mě má určité kouzlo. Jak už jsem říkala, podcasty nejsou vhodný pro každý obsah. Každopádně jsem hrozně ráda, že jsem tenhle hit objevila. Jak říká Tereza Salte, alespoň odlepíme pohled od obrazovek počítačů a telefonů a začneme pozorovat svět kolem nás. Ten reálnej..
Máte tip na kvalitní poslech? Napište mi email nohynkova.l@gmail.com nebo se s námi podělte do komentářů. Ráda si rozšířím obzory a váš tip si poslechnu.
Díky!
Lucie