Už je to nějaký pátek, co jsme se vrátili ze skoro dvoutýdenního putování po severním ostrově Nového Zélandu. V minulém článku s názvem Co navštívit na severním ostrově Nového Zélandu jsem popsala pár míst, kam určitě stojí za to vyjet. Pro vás, kteří mě čtete nejen kvůli cestovatelským tipům, jsem přidala taky trochu odlehčeného povídání o objevování různých kiwi zákoutích. Tak určitě mrkněte.
Znáte ty scenáře, kdy lidi sbalí svoje životy do několikalitrové krosny, prodají co mají a vydají se na vzrušující cestu? Jejich kroky mnohdy začínají na Novém Zélandu, protože právě tam my Češi máme možnost pracovat více než rok. O tom jste už ale určitě slyšeli. Tihle lidé maj Zéland po pár měsících procestovanej křížem krážem a jak už jsem zmiňovala v minulém článku, hravě by nahradili kdejakého maorského průvodce. Ti by mohli psát články, nebo dokonce knihy, o tom, jaký to je žít v autě.
Vězte, že tento článek o dlouhodobém žití v autě není. Je věnovaný těm, kteří se do země Pána Prstenů chystaj třeba jen na pár týdnů. Aby si procestovali ty nejkrásnější kouty světa nebo třeba aby poprvé okusili ten tolik známý život v dodávce, ten pravý vanlife.
I my jsme poprvé na Zéland jeli jen na dva týdny. Byli jsme v situaci, kdy jsme hledali nejlevnější a zároveň nejpohodlnější způsob cestování. Sama jsem tápala. Z nepřeberného množství autopůjčoven jsem si nemohla vybrat a co třeba věci jako simka, internet a kempy nebo místa, kde spát? Všechno tohle jsem před naším tripem zjišťovala. Marně jsem hledala článek, který by tohle všechno hezky sesumíroval. Tak tady je. Tenhle je tedy pro vás, milí cestovatelé, ti kteří se chystáte na Zéland třeba jen na chvilku.
Půjčovna aut na Zélandu
Otázka za milion. Tohle je asi první věc, která každého zajímá. Kolik stojí půjčení auta, jaký auto vybrat a kde ho vlastně objednat?
My jsme dali na doporučení kamarádů, kteří jeli podobnou cestu. A bylo to super rozhodnutí. Mile rádi tohle doporučení teď předáme vám. Auto objednejte na portále Campervanfinder. Zadejte si nezávaznou poptávku a do několika hodin vám přijde email s několika možnostmi. Dostanete informace jako třeba typ auta, fotky, cenu, možnosti pojištění a další. S nabídkou se dá ještě hýbat. Pokud nehledáte vyloženě luxus a stačí vám třeba i starší auto, nebojte se zeptat. S touhle společností máme zkušenosti i z Austrálie a nemůžeme si ji vynachválit. Mají půjčovny po celé zemi, jak na Zélandu, tak v Austrálii, a garantují nejnižší cenu. Opravdu jsem nikde nenašla levnější alternativu. Kdybyste náhodou našli, cenu dorovnají. A to se vyplatí.

Teď přichází na řadu otázka, jaký typ auta zvolit. Rozhodně bych doporučila campervan. Viděli jsme i cestovatelé v klasickém osobáku. Jasně, je to levnější, ale rozhodně dost omezující. Ve větším autě, tedy campervanu, máte všechno, co k životu potřebujete. Postel (která je mimochodem celkem pohodlná), nádobí, vařič, většinou i umyvadlo, nádrž na pitnou vodu, záclonky apod. V campervanu si můžete pohodlně vařit a to kdekoliv. Vařili jsme na parkovišti, na pláži, pod horou, na hoře, u supermarketu, před info centrem nebo taky u dálnice. Prostě kdykoliv a kdekoliv.
Půjčení campervanu nás vyšlo na cca $1200 na 10 dní včetně pojištění s plným krytím. Na Zélandu jsme byli v únoru a auto jsme objednávali zhruba měsíc dopředu. Samozřejmě platí, že čím dřív objednáte, tím méně zaplatíte. Každá půjčovna má pobočku hned na letišti nebo kousek od letiště. Na místo vyzvednutí jezdí svozy co půl hodinu, které jsou zdarma.
Jaké vzít pojištění auta?
Spousta lidí si myslí, že základní pojištění stačí. Pár stovek navíc se přeci bude hodit. Ale já říkám, že pokud si nemůžeš dovolit pořádný pojištění, nemůžeš si dovolit cestovat. My vždycky bereme full coverage, tedy pojištění s kopletním pokrytím. A můžu říct, že už několikrát se nám to opravdu vyplatilo. Snad pokaždý, když jsme si půjčili auto, hned na začátku tripu jsme ani né naší vinou rozbili přední sklo. Kamínek skočil a pavouk byl na světě. Myslím, že zélandský silnice tohle snad ještě umocňují. Některé z nich totiž ani zdaleka jako silnice nevypadají a jsou to spíš štěrkové cesty, které mohou vést až několik desítek, ne-li stovek, kilometrů. Takže rozhodně doporučuji na pojištění nešetřit!
Jak je to s bydlením v autě?
Máte koule na to najít jakékoliv místo, zakempit na něm a přespat v autě? My jo. Jsme už asi trochu otřepaný a vytrénovaný z USA, kde jsme několikrát parkovali, kde se nám zachtělo. Policajti nás probudili jen jednou. Poprosili nás, zda můžeme přeparkovat, abychom nestáli na soukromém pozemku, popřáli hezký den a bylo. Stejnou zkušenost máme i z Austrálie. Zaparkujeme u pláže, kde je noční stání zakázané, brzo ráno odjedeme nebo koupíme lístek a neřešíme to. Párkrát nás securiťák poprosil, jestli můžeme jet jinam, a to bylo vše.
Se spaním v autě na Zélandu máme úplně stejnou zkušenost. V kempu jsme nebyli ani jednou a za ubytování jsme tedy nezaplatili ani dolar. Spali jsme většinou u parku v malém městečku, kde většinou byly i záchody, vedle fotbalového hřiště, u pláže, ve free campech u jezer a řek apod. Většinou to byly nádherný místa, která bych nevyměnila ani za ten nejlepší kemp nebo hotel.

Malá vsuvka o self-contained vozidlech…
Možná jste už slyšeli o tzv. self-contained vozidlech. Jde o auta, která splňují celou řadu podmínek k tomu, aby posádka byla schopna fungovat samostatně. Abyste toto označní dostali, musíte mít zásobu pitné vody, odtok vody, chemický záchod a také nádobu nebo místo na odpadky. Mají tím ošetřené to, že lidi nekempují všude možně a tím neznečišťují okolí. My jsme self contained neměli, ale VŽDY jsme se chovali tak, aby okolí zůstalo bez jediné známky našeho pobytu.
Nechci k tomu nikoho nabádat. Jen sdílím naši zkušenost a říkám, jak to v praxi opravdu funguje. Každej se rozhodněte podle vlastního svědomí a uvážení. Pokud budete kempovat na místech, kde to není povolené, chovejte se podle toho. Zanechte místo ve stejném (nebo v lepším) stavu. Buďte ohleduplní k přírodě a nikdy! za sebou nenechávejte odpadky.
Jak řešit hygienu během bydlení v autě?
Jedna z nejčastějších otázek, které dostáváme. Jak už jsem zmiňovala, v autě jsme už takhle cestovali ve více zemích. Musím říct, že tady na jižní polokouli je to mnohem jednodušší. V autě jsme měli cca 20 litrový barel na pitnou vodu, který byl napojen na kohoutek. Na zuby a ranní hygienu to stačí úplně královsky. Sprchy jsme řešili v info centru nebo plaveckém bazénu. Alespoň jedno z těchto míst stoprocentně najdete v každém městě. I v té největší (odpusťte ten výraz) prdeli. Tady je jedna dobrá rada – nebojte se zeptat. Ačkoliv to tak nevypadá, i ta nejmenší infocentra mají k dispozici teplé sprchy v super stavu. Za jedno vykoupání dáte cca $2-6, což je podle mě krásná cena. Pokud cestujete v létě a nejste princezny, koupat se dá klidně i ve sprše na pláži, kterých je ale na Zélandu pomálu. Co ale najdete na každém rohu jsou záchody. Většinou čisté s toaletním papírem a někdy dokonce i mýdlem. Záchody a sprchy jsme vyhledávali přes aplikaci CamperMate.
Sim karta
Hned po příjezdu jsme zajeli k prvnímu operátorovi, na kterého jsme narazili. Byl to Stark. Teda Spark. Koupili jsme si simku s jednorázovým plánem bez závazku asi za $50 se zhruba 10GB. Dá se samozřejmě sehnat i levnější, ale my jsme potřebovali víc dat kvůli práci. Potřebovala jsem dodělat jeden web, což díky celkem velkému množství dat nebyl problém. Celkově nám přišlo, že na severním ostrově byl celkem dobrý signál. Ale stejně je dobrý počítat s variantou, že připojení není všude stoprocentní. Simku si můžete koupit už rovnou na letišti. Zpětně jsme s překvapením zjistili, že cena na letišti se shoduje s tou u operátora.

Aplikace, které nám ulehčily cestování
Aplikace s offline mapami ostrova byla jedna z nejlepších věcí, kterou jsme si před odjezdem pořídili. Používáme Maps.me. Nezapomeňte si stáhnout danou oblast ještě před příjezdem. Ušetří vám to hledání wifi na místě a taky můžete aplikaci používat hned jak opustíte letiště.
Další dost užitečná aplikace je Campermate. Stejně jako Maps.me je zdarma a za nás rozhodně nezbytná pro cestování po Zélandu. Najdete na ní všechny kempy, včetně těch free. Většinu míst můžete dopředu vyhodnotit na základě komentářů od jiných cestovatelů nebo můžete mrknout na fotky. V aplikaci Campermate se dají filtrovat free campy vhodné pro normální vozidla nebo pro self contained. Některá místa jsou určena výhradně jen pro self contained.
Další aplikace, kterou jsme si před odjezdem stáhnuli, je WikiCamps. Byla mi doporučena ze všech stran i když je placená. Neváhala jsem a celých 50 Kč jsem do ní investovala. Upřímně ale ani těch pár korun za to nestálo. Nějak se s ní už od ze začátku nekámoším, takže jsme ji nakonec skoro vůbec nevyužili.
Kde najít více informací o Novém Zélandu?
Pokud Vás zajímá víc o vízech nebo celkově více o Zélandu, určitě doporučuji české stránky Czech Kiwis. Podle mě nemá moc smysl rozepisovat něco, co už někdo dost kvalitně zpracoval.
Tým lidí z Czech Kiwi dokonce před pár dny zveřejnil svoji novou mobilní aplikaci CZECHKiwis, která je našlapaná jak informacemi o Zélandu, tak taky mnoha dalšími funkcemi. Součástí je například sekce „Uživatelé“, ve které jednoduše najdete krajany ve vašem okolí se kterými můžete zajít třeba na skleničku. Je to zbrusu nová vychytávka, takže jsme ještě neměli možnost vyzkoušet. Ale už teď se těším až na konci tohoto roku otestujeme.
Další informace o tom, co navštívit můžete najít v rozsáhlém článku Hanky Šormové s názvem Mini průvodce po Novém Zélandu: Putování tam a zase zpátky na pohodu.
Jak už jsem říkala, campervan a větší auto vás vyjdou na víc než osobák. Uvědomte si ale, že s campervanem můžete zaparkovat kde chcete (pokud budete trochu dobrodružní), máte možnost si v něm uvařit několikrát za den, některé mají i ledničku, krásně se v něm vyspíte a nemusíte platit za kempy. Co je ale nejvíc? Ta svoboda. Hledat každý den kemp, restaurace nebo obchody, kde budete muset řešit jídlo je hrozně omezující.

Vanlife je něco, co by si podle mě měl zkusit úplně každý. Nemusí to být ani na Zélandu, ale jistě chápete, že místní příroda ten zážitek ještě umocní. Tenhle oblíbenej způsob cestování (nebo pro někoho i žití) vám otevře oči. Začnete si vážit drobností jako je teplá sprcha, plná lednička nebo vlastní prostor. Uvědomíte si spoustu věcí a zjistíte, jak strašně málo k životu potřebujete. Poznáte nádherná místa za poměrně krátký čas a možná se vám taky změní životní priority. Není to pro každého. Ale pokud o tom alespoň malinko přemýšlíte, běžte do toho. I přesto, že je to pro nás pro Čechy celkem drahá sranda, dá se na spoustě věcí ušetřit. Jen musíte vědět, jak na to.
Doufám, že tento článek vám alespoň trochu pomůže a třeba ulehčí rozhodování při plánování cest po Zélandu. Užijte si to a pozdravujte tam dole. Všechny. Krávy, ovce, kiwi i Maory.
Kia Ora.
Lucie
8 komentáře
Ahoj Lucko,
díky za skvělé články o NZ a Nové Kaledoniii, všechno se mi opravdu hodí. Campervanfinder stránky ukládám, a až přijde čas, tak na nich určitě dodávku vyberu :-)
Markét moc děkuji za hezký komentář. Ještě takový tip… Neber hned první auto které nabídnou. Zkus se vymluvit na nižší budget. Nabídnout ti starší model, který bohatě stačí a ještě ušetříš. :-) Užívej!
tak toto vypadá skvele :) snáď sa raz odhodláme aj my na podobnú dobrodružnú dovolenku :)
WHEN PIGS FLY
Určitě. A člověk kvůli tomu nemusí na druhý konec světa. Já se třeba moc těším až si projedem Evropu. :-)
Super článek, díky za něj! :) Na Zéland se v dohledné době nechystám, ale info o cestování (a bydlení) v autě se bude hodit i jinam. Ať se daří i na dalších cestách! :)
Baru, díky za hezký komentář. Cestování v autě je super! Taky přeju hodně šťasných km. :-)
Myslím, že zase super článek, který shrnuje vše důležité – jak je možné celkem levně cestovat po Novém Zélandu a důležité odkazy pro všechny co to chtějí zkusit ! Jen tak dál Luci !
Díky moc za povzbuzující komentář. :-)