Po roadtripu po východním pobřeží Austrálie jsme se vydali do Tasmánie. Byla to naše týdenní zastávka mezi Austrálii a Zélandem. Kolik nás tenhle lowcost trip stál?
Jakým způsobem jsme cestovali?
Abyste si dokázali způsob našeho cestování lépe představit, mrkněte na článek o tom, co navštívit v Tasmánii.
Po Tasmánii jsme cestovali campervanem, který jsme si půjčili hned na letišti. Zarezervovali jsme ho cca 2 měsíce dopředu. Bylo to auto, ve kterém se dá bez problému spát a vařit, což nám ušetřilo dost peněz. Nemám absolutně tušení, jak to je v Tasmánii s kempy. Parkovali jsme na pankáče. Jednou u městského parku, jindy jezera. Austrálie je v tomhle hodně benevolentní. Respektive se nám ještě nikdy nestalo, že by byl problém s kempováním mimo. Vždycky jsme ale dodržovali a respektovali všechny zákazy.
Kolik jsme utratili?
→ Utraceno za ubytování: $0
→ Utraceno za půjčení auta: $737 ($480 auto, $232 plné pojištění, které rozhodně doporučuji, plynové lahve do vařiče $25 (ty samé lahve najdete mnohem levněji v supermarketu, takže to vynechte)
→ Utraceno za život v Tasmánii: $575,15
→ Utraceno celkem: $1,312.15
Do ceny nepočítám letenky. Letěli jsme ze Sydney do Tasmánie a z Tasmánie rovnou na Zéland. V ceně jsme měli i dvě velká zavazadla. Pokud jedete do Tasmánie jenom na dovču třeba z Austrálie, příruční zavazadlo rozhodně stačí. Letenka ze Sydney do Hobartu (Tasmánie) nás stála $297.15 a z Hobartu do Christchurch (Zéland) $555.7 za oba včetně zavazadel.
Všechny výdaje jsem si jako vždy zaznamenávala do aplikace Spendee. Rozložení výdajů můžete vidět níže. Za celý týden jsme za dva lidi utratili $575,15.
Největší položku byl tentokrát benzín. I když se může zdát, že Tasmánie je malý ostrov, za týden toho opravdu najedete hodně. Spousta zákoutí a odlehlejších míst vás donutí si trochu zajet. Rozhodně to ale stojí za to.
Další velkou položkou je (nečekaně) jídlo. Většinu času jsme si vařili v autě, kde jsme měli všechno potřebné vybavení. Měli jsme malý přenosný vařič na plynovou bombu. Není to nic zázračně rychlého, ale jednoduchá jídla se na tom uvařit dají. V autě byl dřez a taková ta přenosná lednička, do které se musí dokupovat led. Využili jsme ji jen jako špajzku. Ceny potravin jsou podobné jako v Austrálii a na Zélandu (vyšší než v ČR). Doporučuji nakoupit dopředu v supermarketu v Hobartu nebo Launcestonu. Jinak jsou ve vesničkách malé obchůdky, které často mají velmi malý výběr a jsou celkem drahé.
Zelená kategorie pojmenovaná “Poplatky” zahrnuje vstupy do národních parků, parkovné apod.
Jak můžete vidět, celých 8 % našich výdajů padlo na kafe. K tomu nemám co dodat.
Eating out za $4 byla tuším zmrzlina nebo něco podobného.
Shrnutí
Nejdražší je půjčení auta. I tady platí, že čím dříve auto zarezervujete, tím bude pravděpodobně i lepší cena a hlavně si budete mít z čeho vybírat.
Jestli máte možnost podívat se do Tasmánie, tak to rozhodně udělejte. My jsme celkem váhali jestli jet, když jsme se chystali na Zéland. Říká se totiž, že jakmile jednou navštívíte Zéland, hezčí místo budete hledat těžko. Ve chvíli, kdy píšu tenhle článek, mám projetý celý “kiwi land” a tím pádem můžu říct víc. Zéland je pecka, ale Tasmánie taky. Takže za mě určitě ano.
Celý roadtrip můžete zpětně vidět v highlights s názvem Tasmánie na IG @motivimi.
Kdybyste se chtěli na cokoliv zeptat, dejte vědět. Nebo mi prostě jen nechte komentář. Budu ráda! Mějte se krásně.
Lucie