Jak moc my jsme tohle měsíční vypnutí potřebovali… Poslední týdny v Sydney nám daly dost zabrat. Zbavovali jsme se veškerého majetku, který jsme za dva roky nastřádali, Martin předával firmu, já jsem zaučovala novou kolegyni v práci, loučili jsme se a do toho jsme oba onemocněli. Možná nám tělo dávalo najevo, že je na čase zpomalit. Poslechli jsme ho!
Vypadnutí z tohohle šílénýho blázince se zdálo jako nejlepší nápad. Těšili jsme se až skončíme v práci, sbalíme krosny, připravíme auto a vyrazíme směr sever Austrálie. Roadtrip, který jsme měli v hlavě už od prvních chvil.
Celé naše putování jste mohli sledovat na Instagramu @motivimi. Veškeré instastories včetně tagů jednotlivých lokací můžete najít v highlights s názvem AUS roadtrip.
Vše jsem poctivě zaznamenávala nejen do aplikace s výdaji, abych se s vámi mohla podělit o to, kolik takový výlet stojí, ale taky hlavně do svojí paměti. Výlet byl totiž neskutečnej. Článek s výdaji můžete najít zde: Kolik stojí měsíční roadtrip po Austrálii?
Jak jsme to pojali?
Možná čtete tento článek, protože se chystáte na podobnou cestu. Možná jenom rádi sledujete naše objevování, a nebo taky dost možná hledáte inspiraci na to sbalit svůj život a vydat se na druhou stranu světa. Abyste pak mohli svůj pobyt zakončit podobným roadtripem. Ráda bych nejprve vysvětlila, jak jsme tohle naše vejletění pojali tentokrát.
Do teď jsme většinou cestovali s tím, že jsme se snažili objevit, co nejvíce míst. Protože jsme v dané oblasti možná naposled v životě, říkali jsme si. Jenže… Tentokrát to bylo jinak. Měli jsme seznam míst, ale rozhodně jsme se po celou dobu podle něj neřídili. Po dvou letech života v Sydney jsme se cítili pohlceni velkoměstem, ruchem a denodenním spěchem. Potřebovali jsme zpomalit. A to se promítlo do našeho cestování, aniž bychom to plánovali. Nahodili jsme opravdu odpočinkové tempo. Kolikrát se stalo, že byl krásný den a my jsme místo treku nebo objevování nového místa šli raději na dobré kafe nebo dlouho snídali na pláži. Chtěli jsme si odpočinout a užít ten čas, kdy nic nemusíme.
Možná to bylo proto, že jsme na roadtrip měli spoustu času. Nebo jsme možná „cestovatelsky dospěli“ a došli do bodu, kdy dáváme přednost úplně jiným věcem. Zpomalili jsme a začali si víc užívat chvíli strávenou spolu. Čert vem ten plnej seznam míst.
A teď už k samotnému roadtripu…
Pokud jste na delší dobu v Austrálii a nevydáte se na roadtrip po východním pobřeží, o hodně přicházíte. Austrálie je neskutečně rozmanitá země, a i když se říká, že střed země nebo západ je mnohem autentičtější, my jsme poznali velké rozdíly právě i na východě.
Jeli jsme vlastním autem, které jsme pak potřebovali prodat v Sydney. Pro nás to znamenalo jet tam i zpátky. Na severu je celoročně hezky, takže jsme celých 2500km stáhli za první 3 dny a pak jeli pomalu dolů, abychom v Sydney stihli léto.
Tip: pokud nemáte vlastní auto, zkuste mrknout na CamperVanFinder. Můžete auto odevzdat v Cairns a zpátky do Sydney letět.
Malé shrnutí
→ Doba: měsíc (my jsme jeli v termínu 15.09.-12.10., takže začátek léta, kdy není ještě takové horko, ale zároveň je příjemně)
→ Délka: něco málo přes 2700 km jedna cesta po pobřeží
→ Utraceno za ubytování: $0
→ Utraceno celkem: $2,944,25 (podrobnější rozbor nákladů čekejte v dalším článku v následujících dnech)
Seznam navštívených míst a podrobnější mapku najdeš na konci článku.
Cape Tribulation – šnorchlování na Velkém Bariérovém Útesu
Deštný prales, nádherné pláže, stylové surfařské restaurace, místní původní obyvatelé a autentické vesničky. Tak přesně to je sever a Cape Tribulation. Tohle místo nebylo v plánu, ale dostali jsme na něj tip od místních, a ještě že tak! Je tam nádherně.
Jedním z hlavních cílů našeho roadtripu bylo šnorchlování na Velkém Bariérovém Útesu. Podle rad ostatních cestovatelů a recenzí jsme chtěli výlet odstartovat v Cairns. Jenže já se bála mořské nemoci, která mi bohužel znepříjemňuje život při každém pobytu na lodi. Moc jsem se netěšila. Bála jsem se, že to bude to samé jako tenkrát na výletě na velryby, kdy jsem kromě dna papírového pytlíku neviděla vůbec nic. Z Cape Tribulation se na útes dostanete zhruba za 25 minut. Z Cairns to bylo něco kolem dvou hodin. Volba pro mě byla jasná a nakonec můžu říct, že bych ji doporučila i těm, kteří na mořskou nemoc netrpí. Ušetřilo nám to spoustu času na lodi. O to víc času jsme strávili ve vodě, což je přesně to, kvůli čemu tam jedete.
Šnorchlování na Velkém Bariérovém útesu byl jeden z nejsilnějších zážitků vůbec.
Samostatný článek přijde již brzy.
Tip: Na Cape Tribulation se dostanete jedině malým trajektem nebo spíše převozem přes Daintree River. Není nutné nic bookovat, prostě přijedete, nalodíte se a jedete. Cena byla něco kolem $30 za zpáteční lístek.
Daintree River – pozorování krokodýlů ve volné přírodě
Severní část východního pobřeží Austrálie je úplně jiná. Od Cape Tribulation se rozpíná deštný prales Daintree Forest, kde můžete vidět krokodýli ve volné přírodě. Jedna věc nás hodně překvapila a trochu vyděsila zároveň – na většině plážích je zakázané koupaní. U vstupu na pláž najdete cedule s varování, že není radno na pláži usnout. Mohl by to být totiž váš poslední spánek v životě.
Krokodýlů na severu ale není mnoho a vylézají jen za určitých podmínek. My jsme zrovna moc velké štěstí neměli. Na doporučení od kamarádů jsme se vydali na malou projížďku pralesem se společností Solar Whisper. Bylo mi hodně symptaický, že se o řece pohybují se čluny, které nejsou hlučné a nezpůsobují žádné emise. Jsou tak víc eko! Možná je to spíš marketingový trik, možná ne. Náš „kapitán“ byl moc pohodovej chlápek, kterej vtípky nešetřil. Celou projížďku nás zásoboval informacemi o místních rostlinách, ptactvu a hlavně o životě krokodýlů.
Krokodýla jsme viděli jen jednoho, ale za to pořádného. Rozhodně tento výlet doporučuji. Byl to zážitek. Pokud vám zbyde čas, v pralese je spousta treků nebo procházek.
Tip: Můžete si vybrat 1 hod nebo 2 hod tour. Za nás rozhodně stačí hod’ka, kdy stihnete krokodýli a další faunu. Cena byla něco kolem $25. Studenti mají slevu. Doporučuji zabookovat alespoň den dopředu.
Trinity Beach
Není to jedno z těch must see míst, ale pro přespání nebo hezké odpoledne rozhodně super. Spali jsme hned u pláže, kde nás přivítal neskutečně nádherný východ slunce. Je tam gril, studená sprcha na místních záchodech a taky pítko s pitnou vodou. Zakecali jsme se s místním mladým párem, který nám dokonce nabízel sprchu. Poslechli jsme si cestovatelské příběhy a taky pár tipů, co navštívit v okolí (třeba právě zmiňovaný Cape Tribulation).
Tip: Nebojte se dostat do kontaktu s místními. Ví nejlíp, co je v okolí nejlepší a moc rádi pomůžou. Australani jsou neskutečně přátelští a moc rádi si povídají.
Cairns
Když jsme byli v Cairns, Martin měl narozeniny, takže náš hlavní cíl bylo najít dobrej burger s hranolkami. Prošli jsme se městem, zašli do místní knihovny (která je mimochodem velmi pěkná), dali jsme si jídlo a jeli pryč z města.
Mission Beach
Jestli je jedno místo, které opravdu nikdy nezapomenu, je to rozhodně Mission Beach. Dokonce jsme se na ní po cestě zpátky vrátili. Podél pláže vede krásná procházka, kde můžete obdivovat místní plážové vily. Okolí Mission Beach je úplně jiné než zbytek Austrálie. Hodně tropické, spousta palem, málo lidí, nekonečné pláže.
Den zahajujeme ranní jógou a taky poprvé vidíme kasuára. Kasuár je velký pták typický pro australskou divočinu na severu. Je neskutečně roztomilý a plachý, ale zároveň dokáže být dost nebezpečný.
Tip: U pláže je studená sprcha s naprosto dechberoucím výhledem. Na Mission Beach zažijete nádherný východ slunce. Vyplatí si přivstat!
Wallaman Falls
Moc vodopádů a údolí jsme nenavštívili, ale Wallaman Falls jsme nemohli vynechat. Jde o největší vodopád v Austrálii. Procházka zabrala cca 3 hoďky tam i zpět s tím, že jsme si pod vodopádem udělali malou pauzičku. Odvážlivci mohou vzít plavky a pod vodopádem se vykoupat. My jsme úplně počásko na koupání neměli, což celému místu dodalo snad ještě lepší atmosféru. Zpestřením výletu bylo, když jsme viděli asi 2,5 metrového hada. Naštěstí z auta!
Townsville – Magnetic Island
Z městečka Townsville jsme se vydali lodí na celodenní výlet na ostrov Magnetic Island. Auto jsme nechali v přístavu, napakovali baťůžky a vyrazili. V přístavu jsme se dali do řeči s místními, kteří nám poradili jet busem na druhou stranu ostrova. S nadšením mluvili o jakési koala rezervaci, kde rozhodně musíme zastavit. Ke koala rezervaci jsme se dostali, ale s velkým zklamáním jsme zjistili, že jde o část hotelu, kde za peníze ukazují koaly „ve volné přírodě“. Hodně rychle jsme se otočili a procházkou došli až na pláž. Na ostrově je spousta treků a procházek. My jsme ale měli celkem pařák, tak nám v tu chvíli přišlo nejlepší se vyvalit na pláži a poslouchat podcasty.
Tip: Lístky na trajekt se dají koupit přímo na místě. Platili jsme něco kolem $30 na osobu tam i zpět a jezdí každou půlhodinu. Autobus stál něco kolem $2 (potřebujete cash). Magnetic Island byl ok, ale nijak extra nás to neuchvátilo.
Rose Bay – Horseshoe Bay
Navigace nás dovedla na dost podivné místo, které připomínalo dost nepovedený hippie kemp. Odtud vedl pěkný track na vyhlídku a kolem pláží. Loudavým tempem nám zabral asi dvě hoďky a výhodou je, že je to circuit, takže se zpátky vracíte jinou cestou. Na konci vás čeká Horseshoe Bay. Krásná malá zátoka s neuvěřitelně čistou a hlavně klidnou vodou.
Airlie Beach – Whitsundays Island
Whitsundays je jedno z největších lákadel v Austrálii vůbec. Spousta lidí jede do Austrálie právě kvůli tomuhle místu a já se vůbec nedivím. Když pominu, že je to opravdu turistická atrakce, byla to naprostá nádhera. Nevěřila jsem vlastním očím. Podle fotky můžete posoudit sami.
Tento výlet a šnorchlování bude zahrnuto v dalším článku.
Coolum Beach
Mezi Sunshine Coast a Whitsundays Island je pěknej kus cesty. Nepamatuji si přesně, jaká další místa jsme navštívili, zkrátka jsme zastavovali na různých plážích a odpočívali. Taky do toho trochu pracovali a užívali si, že nikam nemusíme.
Musíte se podívat na Sunshine Coast, hrnulo se na nás ze všech stran. Zastávku jsme si tam sice udělali, ale jak je nám podobné, trochu jsme se vyhnuli mrakodrapům a městu. Tak trochu náhodou jsme narazili na Coolum Beach severně od Sunshine Coast. U malého městečka, kde je promenáda s restauracemi a kavárnami. Tam, kde se linou kilometry dlouhé pláže. Nějak se nám tam zalíbilo. Ráno jsme vítali jógou a studenou sprchou na pláži, na oběd si zašli do jedné z místních restaurací a večer grilovali a pili víno. Zůstali jsme dvě noci.
Sunshine Coast
Samozřejmě jsme se zastavili i v Sunshine Coast a to v neděli, kdy jsme stihli místní trhy. Bylo neskutečné vedro a tak jsme se zmohli jen na jedno kafe, procházku po pláži a malý small talk s místními surfaři. Sunshine Coast je takový malý Gold Coast. Věžáky podél pláže, písčité dlouhé pobřeží a uvolněná atmosféra. Ta je vlastně ale skoro všude…
Brisbane
Víte, co je typické pro australskou architekturu? Moderní stavby v kombinaci s rádoby starodávnou architekturou. Nám Evropanům to přijde jako pěst na oko. V Austrálii je to naprostá klasika ve většině velkých měst. Tak posuďte sami. Nevypadá ten kostel jako přidělanej ve Photoshopu?
Na Brisbane jsme měli jedno celé odpoledne a večer k tomu. Prošli jsme si centrum a relaxovali v Botanic Gardens. Kroky nás zavedli do útulné uličky, kde jsme objevili zapadlou restauraci s výbornými burgery. Naše klasika. Klidné venkovní posezení v kombinaci s dobrým jídlem byla super tečka za pohodovým dnem.
Po cestě z Brisbane do Sydney jsme udělali pár zastávek na trase, kterou jsme jeli minulý rok. Cestu z Gold Coast do Sydney můžete najít zde.
Roadtrip z Cairns do Sydney se dá určitě zvládnout i za kratší dobu, ale méně jak 3 týdny bych rozhodně nedoporučovala. Jsou blázni, kteří to dají i za týden, ale vsadím se, že dojmy jsou pak úplně jiné. Většinu cesty pak strávíte řízením a nemáte čas zůstat na oblíbených místech déle, než bylo v plánu. A to je přesně to, co dělá celý roadtrip tím pravým roadtripem.
Užít si svobodu, zastavit si kdykoliv a kdekoliv a starat se možná tak o to, u jaké pláže budete večer spát. Najet si na režim, kdy se probouzíte brzy ráno, protože se v autě kvůli teplu ani dlouho spát nedá, kdy si po snídani dáte společně jógu. Kdy nemáte výčitky, když utratíte (tvrdě) vydělaný peníze za dobrý jídlo nebo kafe a taky kdy vám je jedno, že si odpoledne dáte skleničku vína.
Tenhle roadtrip byl pro nás v jedné věci dost zásadní. Poprvé jsme si dovolili zpomalit a dělat věci tak, jak cítíme, a to bez výčitek. Dřív se nám stávalo, že jsme toužili po poznání co možná nejvíce míst. Ale teď to bylo jiný. Uvědomili jsme si, že počet navštívených míst pro nás není tak důležitý jako společně strávený čas. Našli jsme krásu v užívání si pohody a čerpání energie z maličkostí jako je nádherný západ slunce nebo dlouhá rána u snídaně. Jestli se na takový výlet taky chystáte, přeji vám, ať si to užijete. A ať taky jednou v cestování najdete to, co jsme v něm našli my.
Hodily se vám zmíněné tipy? Nebo vás jenom učarovala Austrálie stejně jako nás? Dejte mi vědět do komentářů. Udělá mi to radost!
Seznam navštívených míst:
- Cape Tribulation
- Daintree River
- Trinity Beach
- Cairns
- Mission Beach
- Wallaman Falls
- Townsville – Magnetic Island
- Rose Bay – Horseshoe Bay
- Airlie Beach – Whitsundays Island
- Coolum Beach
- Sunshine Coast
- Brisbane
Mapa:
Zajímá vás, jaký je roadtrip ze Sydney směrem na jih? Článek o vejletění ze Sydney do Melbourne si můžete přečíst tady.
Díky.
Lucie
4 komentáře
Super články, díky za inspiraci :)
Chtěl bych se tě zeptat, co bys doporučila ze svých zkušeností za roadtrip, když budeme na přelomu roku asi týden v Sydney a pak máme na cestování cca 14 dní, ale skončit musíme určitě v Melbourne. Částečně sever i s jihem se asi stihnout nedá co?
Díky, a ať se daří
Díky za komentář.
My jsme dojeli do Melbourne a zpátky za necelé 2 týdny (s tím, že jsme jednu cestu stáhli za necelé 2 dny. Takže teoreticky by to bylo možné, ale asi bych to zbytečně nehecovala. Austrálie je nádherná všude a rozhodně to není tak, že když nepojedete na sever, o hodně přijdete. Doporučuji si spíš udělat pohodičku a víc si to vychutnat. :-) Kdybyste hledali něco na víkend, jeďte do Hawk Nest (necelé 2h na sever od Sydney) a tam jít na Tomaree Mountain. Tam je nádherně! Jinak bych 2 týdny věnovala cestě do Melbourne (a kousek za Melbourne na Great Ocean Road).
Kdyby tě ještě cokoliv zajímalo, ptej se.
Dobrý den, moc pěkný článek, namotivoval mě k tomu, abychom s manželem zabookovali letenku do Sydney i my! :-) Chtěli bychom to pojmout stejným způsobem jako Vy, vypůjčit si auto a objet toho co nejvíce. Chtěla bych se zeptat na nějaké doporučení ohledně pronájmu vozu. V článku sice píšete, že jste měli vůz svůj, nicméně mi to nedá nezeptat se na nějakou fajn půjčovnu v Sydney. Dále bych se chtěla zeptat, jaké auto doporučujete, nejsme nijak náročný, spíš asi půjdeme po ceně. Nějaké srovnání už jsem našla tady: půjčení aut v Austrálii. Nicméně bych se ráda dozvěděla i Váš názor. Předem moc díky za odpověď, T.
Zdravím, moc děkuji za hezký komentář.
Půjčovnu mohu doporučit https://www.campervanfinder.com.au. Respektive jde o společnost zastřešující více půjčoven. Napište jim datum, co si představujete a oni vám pošlou nezávaznou cenovou nabídku na několik vozů. Za mě osvědčeno – půjčovalo jsme si campervan několikrát. Určitě bych sáhla po autě s postelí a malou kuchyňkou. My jsme to projeli i klasickým osobákem, ale měli jsme třeba kempovací vybavení, takže to šlo. Zkuste se podívat po něčem jako je Toyota Estima. Campervanfinder vám něco podobného pravděpodobně nabídne. Nezapomeňte si připlatit plné pojištění, rozhodně se vyplatí. Po Austrálii jsme jeli třikrát a na každém roadtripu nám skočil kamínek do okna a udělal pavouka. S plným pojištěním to máte kryté. Jinak to musíte zaplatit.
Kdyby bylo ještě cokoliv potřeba, ptejte se. :-)
Užijte si roadtrip!