Sběr třešní v Kanadě

coral beach farm (2)

Než jsem odletěl do Kanady sbírat třešně, snažil jsem se najít víc informací o sběru třešní, avšak mnoho informací jsem nenašel. Proto bych rád sepsal pár řádků o tom, jaké to je být „picker“. Konkrétně na farmě Coral Beach Farm, která je jedna z největších v Kanadě a jako jedna z nejlépe hodnocených na picktheworld.com.

Ubytování a zázemí

Bydlí se v kempu, který se nachází přímo v „domovském farmě“ nebo jak se říká na homefarm. Většina lidí bydlí ve stanu, někteří v autech nebo spíše ve vanech přizpůsobených na spaní. Respektive mají pouze přední dvě sedačky a vzadu mají matraci.

Výhodou tohoto kempu je obrovská lednička. Dalo by se říci, že je to obrovská buňka, ve které je celou dobu udržována nízká teplota. Každý tam pak má svoji dřevěnou skříňku, do které si může dát, co chce. Dále je zde velká „společenská“ místnost s kuchyní, kde všichni vaří. Problém je, že pokud nemáte auto, na nákup se dostanete tak jednou týdně autobusem, který pro nás farma objedná a věřte mi, že po práci se Vám autobusem nikam chtít nebude. Samozřejmostí jsou 3 pračky a 2 sušičky. Ve společenské místnosti funguje wifi, ikdyž né úplně vždycky.

Co se týče čistoty, tak každý den do kempu přijíždí uklízečky. Takže sprchy a záchody jsou čisté každý den. Horší je to s kuchyní. Né každý si po sobě umyje použité nádobí, takže se stává, že dřezy jsou plné špinavého nádobí do doby, než někdo nepřijde a neumyje to všechno. Naštěstí se pár takových lidí vždycky našlo.:-)

Samotný sběr

Na samotné sbírání se vyráží před 5 ranní, pokud se sbírá na homefarm. Protože ale majitelé mají více farem, jezdí se i na jiné farmy. Pokud se například jede na Cholu, vyráží se kolem 4 ráno, protože cesta trvá necelou hodinu. Když pak nastavujete budík na třetí hodinu ranní, nic příjemného.

Když jste na místě, vyfasujete žebřík, „touty“ a tagy. Touty jsou bedýnky, do kterých sbíráte třešně. Tagy jsou lístečky s vaším kódem, které se připevňují na bedýnky, aby se poznalo, že tato bedýnka s třešněmi je vaše. Berete žebřík, co nejvíc bedýnek poberete a utíkate do vašeho řádku, kam vás pošle váš team leader. Protože každý tým, který je složen zhruba z 20 sběračů, má svého „vedoucího“ neboli team leadera. Jestli jsem již připraven u mých stromů, můžu začít sbírat. Vezmu si jednu bedýnku, tu si označím svým tagem (něco jako podepsání si bedýnky, abych za ni dostal zaplaceno) a připevňuji na kšandy. Kšandy dostanete první den a slouží k tomu, aby jste bedýnku nemuseli držet rukama. Jen si ji připevníte a celou dobu ji máte před sebou a třešně vám v tom lepším případě padají dovnitř.

coral beach farm (3)

Co se týče samotné techniky, to jde těžko popsat. Nejdůležitější je pochopit, jak třešně rostou. Pak je to pouze o „uvolňování“ šťopek od větví. Jestli šťopka s třešní rostou nějakým směrem od větve, sběrač pak zatlačí prstem do opačného směru a šťopka s třešní se uvolní a spadne.  Taky proto se někdy s nadsázkou říká sběračům „uvolňovači“. Tím, že Vám na to stačí pouze jeden prst, můžete využívat všechny prsty na pravé i levé ruce. Tím pak zvyšujete svou rychlost a tím pádem i výdělek.

Někdy se stane, že jsou třešně přezrále a padají vám do bedýnky bez šťopek. To pak přichází na řadu kontroleři kvality a počítají, kolik máte v bedýnce třešní bez štopky. Vy tak musíte splnit limit třešní bez šťopek, abyste neměli varování a později nepřišli o bonus. Dále pak kontrolují počet „mimin“. Mimina jsou květy, z kterých příští rok vyrostou třešně. Pokud tak trháte nekvalitně, rvete i tyto květy a tím pádem příští rok bude váš strom bez třešní.

Kolik si můžu vydělat

Pokud jste nikdy nepracovali v úkolové mzdě, tak je to něco skvělého. Minimálně pro soutěživý lidi jako jsem já. Protože se hecujete s ostatními sběrači, snažíte se překonat sami sebe a tak vás ve finále motivuje víc pocit vítězství a touhy vyhrát než samotná vidina peněz. Na této farmě máte 5 kanadských dolarů za bedýnku, která má 10 kilo + 0,5 CAD za bedýnku jako bonus za kvalitu.

Kolik bedýnek nasbíráte, záleží jak jste šikovní, pracovití a jaké máte zkušenosti. Spousta lidí se sem vrací rok co rok a tak pro ně není problém nasbírat 50-60 bedýnek každý den. Pak tu jsou takzvaní „high ballers“, což jsou lidé, které v dobré dny nasbírají i 80-90 bedýnek. To jsou hezká čísla, ale pokud je to vaše první sezóna, tohoto čísla nedosáhnete. Můžete počítat průměrně tak s 30 bedýnkami. Ale i tak to jsou hezké peníze. Za ubytování zaplatíte na začátku sezony 200 babek a po zbytek sezony máte výdaje pouze za jídlo a pivo. Další výhodou je, že pokud je počasí ok, sbírá se každý den. Takže to pak naskakuje rychleji než při klasických 5 pracovních dnech.

Volný čas

Pokud si chcete vzít den volna, není to tak jednoduchý. Trošku to připomíná školní tábor, kdy kolem 8 hodiny ranní přijíždí do kempu šéfik a kontroluje, zda se někdo nefláká v kempu, když má sbírat. Ale bolest zubu nebo nevolnost funguje jako ve škole.

Jinak po práci, což je zhruba kolem 2 odpoledne, chodí většina lidí k jezeru. My jsme chodili často hrát nohejbal, protože je kurt hned u jezera. Zároveň je to úžasný relax po náročném dni smočit se v krásné vodě, zaplavat si nebo jen tak hodit válečku. Dále pak můžete využít stolní fotbálek, pinec nebo volejbalový kurt, které jsou součástí kempu.

coral beach farm (1)

Já jsem opustil farmu těsně před koncem sezony a zamířil jsem do vedlejší provincie Alberty, konkrétně do Calgary, ale o tom až příště.

2016-01-28 13_35_44-2016-01-26 15_39_32-Untitled-3 - Windows Prohlížeč fotografií - Windows Prohlíže

One Reply to “Sběr třešní v Kanadě”

  1. […] Martin strávil léto na největší kanadské farmě v Kelowně. A  jen podle vyprávění do byla pecka! Už z Čech si zjištoval informace o práci a jelikož věděl, že chce odjet v červnu, sezóna sběračů třešní pro něj byla jasná volba. Kontakt na farmu dostal od někoho, kdo předchozí léta strávil na farmě. Odeslal přihlášku, zaplatil poplatek a za pár týdnů odlétal. Práce byla náročná, ale nasbíral spoustu nových zážitků od spaní pod širákem v lese kousek od místa, kde potkali medvědy až po oslavu kanadského svátku s místními obyvateli. Farma je místo, kde první část dne tvrdě makáte a tu druhou máte na odpočinek u jezera uprostřed nádherné přírody s novými přátely. Většina z nich jsou super lidi, kteří nic mo neřeší, s plechovkou piva a kytarou si užívají pohodové večery. Vypráví zážitky z cestování po Zélandu, Thajsku nebo Alijašce. Co se týče výdělku, lidi s lepší fyzičkou a zručností mají výhodu a můžou si vydělat slušné peníze. Více o sběru třešní v Kanadě se můžete dočíst v článku od Martina http://motivimi.cz/sber-tresni-v-kanade/. […]

Napsat komentář