Podzim v Kanadě

coffee

Pátek ráno, venku nádherný mrazivý podzim a já běžím do místní kavárny. Procházím naší čtvrtí, která je plná nádherných domečků. Každý druhý je zdobený do podzimních barev a všude je vidět, že se blíží Helloween. Dýně, umělé pavučiny a kostlivci zdobí terasy domů. Mráz mi šlehá do tváře a sluníčko se úspěšně prodírá mezi mraky.

Takový normální podzimní den v Kanadě

Sedám do koženého křesla hned vedle krbu a cítím, jak mi rozmrzají tváře. Vychutnávám si dýňové latte, chvíli jen tak sedím a ponořuji se do myšlenek. Najednou si uvědomuji, že ten podzim mám vlastně docela ráda ať jsem kdekoliv. Takový podzim v Čechách – když přijdu po dlouhé procházce domů, vezmu si měkoučký ponožky, uvařím čaj a zmrzlá sedám ke krbu. Před pár lety podzim v Portugalsku, kde jsme v jižním Algarve protancovali noc s místními a k ránu se koupali v oceánu. Minulý rok podzim v Řecku – pořád ještě teplý říjen/listopad a my jsme většinu času trávili v kavárně, kde jsme seděli v tričku s krátkým rukávem a pili ice coffee. A teď? Podzim v Kanadě –  i přesto, že mě přivítala sněhová vánice a mrazivé počasí, já jsem pořád šťastná a spokojená. Dřív jsem měla podzim spojený s hnusným počasím a depresivní náladou. Ale tohle roční období má přeci i ty hezké dny! Čím jsem starší, tím častěji měním pohled na některé věci. Ono je docela snadné naučit se hledat na každé věci něco hezkého. Stačí chtít.

calgary canada

Calgary – slunečná Alberta

Měli jsme štěstí. Dneska jsem se dozvěděla, že Calgary je jedno z nejslunnějších míst v Kanadě. Město, které je obklopené zasněženými vrcholky hor, lesy a indiánskými rezervacemi. A tak jsem celkem ráda, že další dva měsíce si vyzkoušíme život právě tady. Stihneme Díkůvzdání (Thanksgiving), které už proběhlo před pár dny a pro nás nulový zážitek. Tento svátek totiž Kanaďané slaví hostinou, kdy tráví čas u stolu plného jídla s rodinou a přáteli v pohodlí domova. Zažijeme pravý Helloween a už teď vím, že to bude zážitek. Kanaďané to děsně prožívají, takže jsem zvědavá. My asi koupíme pytlík bonbonů a vyrazíme do ulic. A co ještě? Vánoce. Další rok, kdy strávíme Štědrý den jen spolu a daleko od rodiny. Pro někoho možná nepochopitelné, pro nás příležitost poznat zase jiné zvyky a tradice. My si to prostě užijeme a až se mezi svátky vrátíme domů, budeme mít takové mini Vánoce i s rodinou.

calgary canada

Co chceme ještě stihnout letos na podzim?

Ještě jsem se pořádně nerozkoukala a už je říjen pomalu pryč. Dnes je to můj 21. den v Kanadě a já tomu pořád nemůžu uvěřit. Pamatuji si, jak někdy před rokem a něco, Martin jen tak prohodil: „A tak bychom mohli na ten půlrok do Kanady, co říkáš?“. Hrozně moc jsem chtěla a věřila jsem, že to vyjde. Ale stejně jsem někde vzadu v hlavě věděla, že jsou to takové velké sny, které se neplní každému. No a je to tady. Další podzim v zahraničí a my už diskutujeme o tom, kde chceme být příští rok. Miluji ty chvíle, kdy jen sedíme a povídáme o tom, kam bychom se chtěli podívat a co všechno chceme ve světě vidět. A když se oba shodneme, tak nad tím začneme reálně opravdu přemýšlet. Teď jsme na dalším místě, které jsme si vysnili. Byla to dřina, ale vyšlo to. Takže se snažíme si užívat každý den a pořád si připomínáme, jak je neskutečný, že jsme si za tím šli a opravdu to dokázali. A opět se ujišťujeme, že ve dvou se to lépe táhne.

A tak po večerech zase sedíme a plánujeme, co s tím pobytem v Kanadě. Chceme navštívit národní parky, horská městečka a možná si tady i zalyžovat. Takže hledáme informace, koukáme na fotky, sháníme ubytování po známých a kamarádech a zařizujeme. A já se nemůžu dočkat až někam vyrazíme a konečně uvidíme další část našeho světa.

podpis-lucie-motivimi

 

One Reply to “Podzim v Kanadě”

  1. Moc hezký článek, mám úplně chuť jít na procházku a pak si dát to dýňové latté! :)

Napsat komentář