Lowcost cestování po Havaji

Havaj – místo, které vždycky znělo hrozně exoticky a taky nedosažitelně. Vždycky jsem si myslela, že tam jezdí jen bohatí lidé a nikdy by mě nenapadlo, že se tam taky jednou podívám. Spousta destinací ve světě zní jako nereálný sen a člověk si říká, že se lidi maj, že můžou jet tam a tam. Jenže ono to není úplně tak o penězích jako o způsobu cestování, který zvolíte. No ale tak pěkně od začátku, jak jsme se vlastně na tu Havaj dostali my.

Letenky

Havaj je destinace, kterou jsme nikdy v plánu neměli. Když jsme byli v létě v Severní Karolíně, vymysleli jsme si, že naše další kroky povedou do Austrálie. A tak jsme přemýšleli, jak se tam co nejrychleji a nejlevněji dostat. Nejlépe vyšla varianta letět ze západního pobřeží USA nebo Kanady do Sydney s přestupem na Havaji. A když už jsme byli na Havaji, byl by hřích toho nevyužít a jenom přestoupit na další let. Tak jsme si tam udělali 14-ti denní stopover. Letenky vyšly na přelomu listopadu a prosince na nějaký 400 dolarů (200 z Vancouveru do Honolulu a z Honolulu do Sydney dalších 200), což je super cena vzhledem k tomu, že jedete na Havaj.

Bydlení

Další věc kterou jsme zvažovali, kde tam budeme bydlet? Hotely jsme hned vyloučili, protože si na to prostě moc nepotrpíme a raději vrazíme peníze do jiných věcí než do luxusní postele a koupelny. První varianta, která nás napadla byla koupit stan nebo prostě jen tak přespat v autě nebo na pláži. A pak jsem si vzpomněla na couchsurfing. Jen tak ze srandy a ze zvědavosti jsem zkusila napsat pár lidem. Nakonec se z toho vyklubal nejlepší nápad za celou dobu našeho cestování. Bydlení jsme si užili na stoprocent a nevyměnila bych ho ani za pětihvězdičkový hotel s all inclusive. O naší první zkušenosti s Couchsurfingem si můžeš přečíst tady.

Doprava

Tak tady asi existuje jen jedna možnost, a to pronajmutí auta hned na letišti. Veřejná doprava na Havaji moc nefunguje a zkrátka bez auta se nikam nepodíváte. Půjčení není zas tak drahé, pokud si ovšem nesháníte auto přímo na místě jako my. Posledních pár dní před odletem z USA (resp. z Kanady, kde jsme skončili roadtrip) jsme měli spoustu věcí na práci. Abychom stihli dojet do Vancouveru, odkud jsme měli koupené letenky, abychom stihli prodat auto, jehož zájemce nám asi týden před odletem napsal, že si to rozmyslel a taky abychom stihli navštívit všechny kamarády v Kanadě. Zkrátka jsme zabookování auta předem odkládali tak dlouho, až jsme to neudělali vůbec. Já vím, cestovatelské pravidlo číslo jedna: všechno bookovat co nejvíc dopředu, aby byla cena co nejnižší.

Bylo asi pět ráno, sluníčko se začalo objevovat a půjčovny aut pomalu otevíraly. Půjčovny v hlavním městě na Big Islandu vypadají trochu jinak než všude jinde. Je to prostě dlouhá ulice naproti letišti, kde je zhruba deset různých půjčoven vedle sebe. Všechny mají podobné ceny, sortiment a podmínky. Tak jsme prostě hodily krosny na záda a obešli každou z nich. Načasování příjezdu bylo „perfektní“. Zrovna bylo Díkuvzdání, tedy jeden z hlavní amerických svátků, kdy spousta Američanů navštěvuje svoji rodinu. Takže skoro všechna auta byla dávno dopředu zabraná. Tak tohle se nám teda moc nepovedlo. Úplně jsem viděla, jak chodíme po ostrově pěšky s tím nákladem na zádech, po asi hodinovým spánku na letištní lavičce a s hladovým žaludkem. Až úplně poslední půjčovna na konci celé té nekonečně dlouhé ulice pro nás měla poslední malé auto za cenu, kterou jsme byli ochotni ještě zaplatit. No řeknu vám, že jsem nás v tu chvíli proklínala. Za to, že jsme to auto prostě nezarezervovali dřív! Takže rada pro vás: tohle nikdy nepodceňujte!

Strava

Jídlo je položka v cestovatelském budgetu, na které se dá celkem dost ušetřit. Co se týče ubytování nebo dopravy, někdy prostě nemáte na výběr a musíte volit drahou variantu. U stravy tomu tak není. Když chce člověk jíst skromně, vždycky to jde. Jak jsem už popisovala naše ubytování v minulém článku, k dispozici jsme celou dobu měli klasickou kuchyň. A to byla obrovská výhoda! Snídani a večeři jsme si dělali doma, oběd jsme si většinou buď připravili s sebou nebo jsme si prostě někam došli. Na Havaji se dá poměrně levně a dobře najíst. Podél silnic je spousta food trucků, které nabízejí všechno od zmrzliny až po krevety s rýží. Potraviny v obchodech jsou cenově srovnatelné se zbytkem USA, což je poměrně dobré.

Ale co mě na stravování na Havaji bavilo úplně nejvíc? Všudepřítomné čerstvé ovoce! To byla velká pecka. Za každou druhou zatáčkou na vás vykoukne nádherně barevný stánek s ovocem a zeleninou u kterého prostě nejde nezastavit. Ostrovy jsou plné farem, kam se můžete jet podívat. Když budete mít štěstí jako my, farmáři vás ochotně provedou po plantážích a záhonkách. Rádi vám popovídají o pěstování kávy a všech možných druhů ovoce a ještě k tomu dostanete vejslužku v podobě papírové tašky plné ovoce a oříšků vyrobených přímo na farmě. Celkově bylo ovoce za super cenu. Když se nám něco zdálo dražší, stejně jsme byli ochotní za to ty peníze dát. Chuť a vůně byla totiž neskutečná! Káva je na Havaji taky jedna z věcí, kterou musí každý ochutnat. My jsme se dozvěděli všechno o procesu pražení kávy a ochutnali různé druhy.

Na Havaji se nudit nebudete

Havajské ostrovy nejsou zas tak velké. Největší ostrov jsme projeli za týden. Ale na každém z nich je tolik míst a věcí k vidění, že i kdybyste tam byli měsíce, stejně to bude málo. Místní atmosféra vás stáhne a do havajského pomalého tempa se dostanete dost rychle. O to těžší je se z něj dostat. Už na letišti vás přivítá obrovský nápis Aloha. Všude na po ostrovech vám budou nabízeny známé náhrdelníky z kytek. Ty měly význam spíše v historii a dnes jsou používány jako dárky při přiležitostech jako jsou svatby, zásnuby nebo ukončení studia. Taky hlavně slouží jako symbol Havaje a jakási hračka pro turisty.

První dny jsme byli zmatení, že na nás lidi pořád tak divně zvedaj ruku. Bylo to zamávání rukou se zvednutým malíčkem a palcem. Až později jsme zjistili, že šlo o pozdrav Shaka. Je to klasické gesto pro poděkování třeba při řízení, nebo celkově je používání pro znamení toho, že je všechno v pořádku. Mahalo je další slovo, který budete slýchat velmi často. Jde o výraz vyjadřující poděkování.

Na Havaji jsme si přírody a zvířat užili docela dost. Zblízka jsme viděli nádherné želvy, které se snažili dostat na černou pláž. Tuleně, který relaxoval a vyvaloval se na sluníčku stejně jako my. Hejno delfínů, kteří nám začali poskakovat před nosem jedno pozdní odpoledne, když jsme se seděli pod palmami, pili kafe a pozorovali západ slunce. Nechutné pavouky tzv. banana spiders, kteří dělali zvláštní pavučiny. Nekonečně mnoho malinkých gekonů, kteří byli všude po domě a dokonce jsem jednoho našla i v posteli. Nebo třeba duhově zbarvené rybičky, které jsme pozorovali při šnorchlování.


Havaj je nádherné místo plné úžasných pohodových lidí. Rozhodně to není jen destinace plná hotelů a resortů. Naopak mám pocit, že mimo města jsme nikde žádný hotely moc neviděli. Příroda je strašně rozmanitá. Každých několik metrů se krajina mění a užijete si dost různých pláží, zvtrdlé lávy i zelených kopců. Takže od teď, když mi někdo řekne, že jede do USA, doporučuji nevynechat Havaj. Z Čech je to poměrně daleko. Ale když už je člověk v USA, je to kousek, je to levný a hlavně je to neskutečnej zážitek!

Konkrétní tipy na navštívená místa a spousta fotek čekejte v příštím článku.

Mějte se krásně a nezapomínejte na vašich cestách vše dokumentovat. Fotky a videa jsou nejlepší suvenýr z cest, který vám bude vždy připomínat všechny zážitky..

Mahalo a aloha!

Lucie

2 Replies to “Lowcost cestování po Havaji”

  1. […] tu válečku na pláži. O tom, jak jsme bydleli v krásné vile na útesu si můžete přečíst tady. Dominantou ostrova je sopka, která je stále činná. Z jižní části velkou část krajiny […]

  2. perfektný článok :) ukladám..pretože na Hawaii sa určite chystám !

    My Supercalifragilisticexpialidocious Diary | Live Better, Love Harder & Cure Hangovers

Napsat komentář