Lisabon – moje srdeční záležitost

Lisabon

Jak jsem psala v minulém článku, víkend strávený v Berlíně mi připomněl neuvěřitelné zážitky a vzpomínky, které jsem si přivezla z půlročního života v Lisabonu. Takže bych ráda dneska na to tak trochu navázala a podělila se s vámi o ty nejlepší momenty z roku 2013.

Jak to všechno začalo?

Se začátkem studia na VŠ jsem přišla na to, že studentský život je opravdu super. A později na to, že studentský život v zahraničí je ještě lepší. Právě škola mi dala možnost cestovat a přijít na to, co v životě opravdu chci. A to všechno začalo první cestou – půlročním pobytem v Portugalském Lisabonu.

Srpen 2013

Stojím na pražském letišti, na rameni 2 tašky, za sebou táhnu 2 kufry a v rukou držím letenku s cílovou destinací – Lisabon. Trošku nervózní, plná očekávání a neskutečně natěšená nastupuji do letadla a letím vstříc novému dobrodružství. O pár hodin později vystupuji ze zastávky metra a hledám svůj budoucí byt v (prý) nejnebezpečnější čtvrti ve městě. Lidi s kterými bydlím a výhled z naší střešní terasy překryje všechno to nebezpečno a já si začínám užívat.

Lisabon (4)

To nej z Lisabonu

Po několika týdnech jsem už znala všechna zákoutí, útulné kavárničky, úzké klikaté uličky, turisticky neznámá i známá místa a kopečky s nádherným výhledem na celé město. A to všechno hlavně díky mému španělskému kamarádovi Viktorovi, který ve městě už nějakou dobu žil, takže mi první dny byl průvodcem. Což jsem samozřejmě dost ocenila, protože můj orientační smysl občas pokulhává.

Už po první procházce zjistíte, že Lisabon je dost kopcovitý. Pro ty línější jsou po celém městě k dispozici staré žluté tramvaje, které vás do kopce vyvezou.Lisabon (6)

Ladra – prodej, co nepotřebuješ

Každou neděli se v části zvaná Ladra konal obří bleší trh, který pro mě byl velkým zážitkem. Tady bylo možné koupit úplně všechno – od starých počítačů, přes použité stoleté dlaždičky servané ze zdi až po nové obrazy či gramofonové desky. Mělo to svoje kouzlo, a i když jsem si tam nikdy nic nekoupila, hrozně ráda jsem se tam v neděli dopoledne procházela. A věřte, že mě vždycky něco překvapilo!

Naše typické večery

Když jsem zrovna netrávila čas se svými suprovými spolubydlícími, měli jsme s Martinem takové „naše“ večery. Lisabon je nádherný i v noci, asi jako každé velké město. A tak jsme ruku v ruce chodili uličkami města, nasávali mořský vzduch a prostě jen tak necíleně bloumali městem. Procházku jsme zakončili v jednom našem oblíbeném malém zapadlém baru v části Bairo Alto. Je to čtvrť, kde jsou desítky barů a to doslova. Tady totiž v hospodě či baru najdete opravdu jen ten bar! Byli to většinou stísněná místa, kde byli třeba jen tři barové židličky. Lidi si koupili drink a v místních uličkách se bavili a užívali noční život. Oblíbili jsme si místní populární drink Caipirinha. Drinky teda měli dost poctivý. Následovala procházka na naše nejoblíbenější místo. Místo, kde sedíme na lavičce u obrovského stromu, za zády nám hoří zapálené svíčky u dveří malého kostelíku a my vydržíme koukat hodiny na zářící město v nočních světlech. Tyhle chvíle jsem milovala.

Lisabon (5)

Pláže, sluníčko, pohoda

Lisabon má velkou výhodu – leží blízko u moře. Záměrně říkám blízko! Ta voda plynoucí v pozadí města, která je vždy vidět na fotkách, je ve skutečnosti řeka Tejo, která se vlévá do moře (oceánu). Takže pokud chcete na pláž, musíte vlakem minimálně 20 minut. Dlouhé a především široké písčité pláže jsou plné zkušených i nezkušených surfařů, kteří až do západu slunce sjíždějí vlny. No a to bychom nebyli my, abychom to taky nezkusili. A musím vám říct, že to byla pecka. O mém nejlepším a zároveň nejhorším surfařském zážitku ale jindy.

Lisabon (1)

Proč navštívit Lisabon?

Důvodu existuje samozřejmě hrozně moc. Já se s vámi podělím o ty nejdůležitější:

V klasickém obchodě koupíme kvalitní víno za pár korun (můžete vypít kolik chcete a kocovinu nemáte – osobně vyzkoušeno).

Lisabon leží u oceánu, takže je to perfektní místo na surfování.

Pokud si večer jdete sednout k řece, zaručeně uvidíte ten nejrůžovější, nejkýčovitější a nejkrásnější západ slunce vůbec.

Lisabon (2)

Lisabon je velký, ale veškeré známé památky leží ve vzájemné blízkosti. Takže město projdete za pár dní po svých a nemusíte se trmácet metrem či busem.

Noční život v tomhle městě má fakt grády. Najdete zde spoustu barů, slušných klubů, ale i míst, kde hraje živá hudba. Rozhodně doporučuji zajít na tzv. Fado večer, který pořádají různé hospůdky. Jde o typickou portugalskou hudbu, se kterou nasajete pravou portugalskou atmosféru.

Co mi ten půlrok dal?

Pro mě to byl rozhodně nejhezčí půlrok a Lisabon se pro mě stal srdeční záležitostí. Možná proto, že jsem si poprvé zkusila žít v zahraničí. Možná proto, že jsem tam potkala někoho, kdo je na stejné vlně jako já. Možná proto, že jsem tam našla opravdové přátelé, kterých si vážím a nikdy na ně nezapomenu. Je mi jasný, že takové místo už prostě nikde jinde na zemi nenajdu! Už se moc těším, až budu mít příležitost se tam znovu podívat.

Máte taky takové místo?

podpis-lucie-motivimi

 


Sdílej článek: „Lisabon – moje srdeční záležitost“

2 Replies to “Lisabon – moje srdeční záležitost”

  1. Ahoj, moc pěkně a čtivě napsaný článek:) MOhla bych se tě zeptat, na jaké uni a na jakém programu si byla na Erasmu?

    1. Lucie - motivimi says: Odpovědět

      Díky za pochvalu. :-) Byla jsem na studijním pobytu na univerzitě IPL – Instituto Politécnico de Lisboa, fakulta se jmenuje ISCAL – Instituto Superior de Contabilidade e Administracao de Lisboa (ekonomka).

Napsat komentář