Kdy je ten správný čas na cestování?

madeira

Za poslední rok jsme byli víc v zahraničí než doma a tak se často setkávám s otázkou: „Jak to děláte, že pořád tak cestujete a zvládáte i školu a všechno okolo?“ Odpověď je jednoduchá.

Stačí chtít a trochu se snažit.

Nesmyslné výmluvy

Znám hodně svých vrstevníků, kteří kolem sebe rozhlašují, jak strašně moc milují cestování, ale že na to bohužel teď nemají čas, ani peníze. Já jen kroutím hlavou. Sama jsem poznala, že cestování se dá se školou skloubit. Stačí se jen opravdu trochu snažit. Všichni totiž máme úplně stejné možnosti. Je jen na nás, jestli jich využijeme nebo ne. Snad každá vysoká škola v ČR nabízí různé programy, které umožňují studovat nebo pracovat v zahraničí. Co se týče financí, zahrnují tyto programy samozřejmě i určitou finanční podporu. Takže peníze taky nejsou tou správnou výmluvou.

Z mého pohledu

V tomhle směru jsem na sebe hrozně pyšná. Já těchto programů totiž využila, jak nejvíc jsem mohla. A kdyby to šlo ještě víc, věřte, že bych neváhala.

I když by tedy opravdu ty peníze měly být překážkou (né každý je totiž student), rozhodně si myslím, že cestování je jednou z nejlepších investic. Objevování světa naučí lidi vnímat život úplně jinak. Vidím to sama na sobě. Hlavně život v jižní Evropě mi dal možnost zjistit, jak jsou lidé žijící jen pár tisíc km od nás naprosto rozdílný. Mají jinou povahu a celkově jsou takový víc „v pohodě“. Cestování člověka změní jak zvenčí, tak zevnitř. Právě tam jsem poznala, že není důležité určité věci pitvat do hloubky a věnovat zbytečně hodně času řešením maličkostí.

costa-brava
Costa Brava

Kdy je lepší čas na cestování, než když jsme mladí?

Jednou z největších výhod je, že máme v dnešní světě spoustu možností. Nechci teď srovnávat nějakou dřívější dobu s 21. stoletím, ale je dobré si uvědomit, že to, co my teď můžeme, si pár generací před námi nemohlo dříve dovolit. Další věcí je, že nemáme závazky. Teď mám spíš na mysli rodinu, děti, takové ty pravé povinnosti. Samozřejmě práce je taky brána jako závazek. Ta se ale dá kdykoliv změnit nebo zanechat. Rodina těžko..

lisabon
Lisabon

Mládí versus stáří

Jsem toho názoru, že my-mladí lidé si cestování dokážeme víc užít. Koukáme totiž na svět ještě trochu jinak. Takové ty růžové brýle nám dovolují dělat věci, které by staršího člověka nenapadly a tak celkově máme víc odvahy. Tak proč toho nevyužít? Proč čekat na to až bude vhodná chvíle? Co když už nikdy nepřijde a my pak budeme litovat, že jsme se nevěnovali tomu, co jsme v životě chtěli?

Už teď sama vím, že mi cestování dalo spoustu zážitků, které mě budou hřát v době, kdy už nebudu mít možnost objevovat svět. Nikdy totiž nevíme, co se může stát. Já vím ale na sto pro, že to, co jsem zažila, mi už nikdo v životě nevezme.

Na cestování mě baví získávat rozhled. Líbí se mi, když se můžu dozvědět něco neobvyklého, něco co u nás není běžné. Odlišnosti. To je to, co dělá dané místo zajímavé.

Čekání se nevyplácí

Takže pokud chcete cestovat, nemrhejte časem a jděte do toho. Čekat na to, až bude vhodná chvíle, až budu mít víc peněz, až nebudu mít tolik práce, až, až, až..

Jak už jsem naznačila, v mladí je cestování dobrodružství, ve stáří je to radost. Nikdy není pozdě začít. Jen říkám, že mladší lidé to mají jednodušší.

athens
Athény

Kdy se u mě poprvé projevila cestovatelská vášeň?

Když jsem poprvé odjela v 15 letech sama (bez rodičů) do Anglie, byl to moment, kdy jsem si uvědomila, že cestování je „moje“. Do té doby jsem samozřejmě navštívila hodně zemí, ale pouze jako dovolenkář. Týdenní válečka u moře, lyžováni v Alpách nebo cyklovýlet po ČR pro mě není cestování. Pamatuji si na den, kdy jsem se vrátila. První slova, která jsem řekla po návratu domů: „Mami, já si asi vezmu nějakého cizince a v Čechách žít nebudu.“

Cizince si nevezmu a ta druhá část…? Kdo ví. :-)

podpis-lucie-motivimi

 


Sdílej článek: „Kdy je ten správný čas na cestování?“

2 Replies to “Kdy je ten správný čas na cestování?”

 1. Souhlasím, zvláště důležitá je znalost jazyka a hlavně schopnost se dorozumět.. Být mi tak o 35 let míň, tak taky neváhám, Vidím to na své dceři, cestování po světě jí neuvěřitelně „rozšířilo“ rozhled a velice změnilo pohled na svět a lidi v něm. I když každý její odjezd je pro mne docela bolestný, tak už se těším, „s čím zase“ přijede.
  Ještě drobný dotaz – můžu se zeptat, odkud je první foto v tomto příspěvku? Děkuji. Alena

  1. Lucie - motivimi says: Odpovědět

   Děkujeme za komentář. Myslím, že stejné pocity zažívají i naši rodiče, když se někam chystáme. Odjezd vždy nesou těžce, ale ví, že cestování je něco, co opravdu chceme. Tak se nás snaží podporovat. :-)
   Fotka je z portugalské Madeiry.

   Hezký den, L.

Napsat komentář