Kam do Kanady za prací?

coral_farm_beach

Probouzím se do sobotního rána. Venku lehce přimrzlo, zároveň slunečno a já si uvědomuji, že jaro klepe na dveře. Je konec února. Ten čas tak hrozně rychle letí! Přijde mi, že je to pár týdnů ode dne, kdy jsem stála sama v Praze na letišti. Dva kufry, taška přes rameno a v ruce letenka směr Washington DC. A to jsem ještě netušila, že nakonec skončim v Kanadě. I přesto, že s vízama to nedopadlo, strávila jsem tam nezapomenutelné měsíce. Během té doby jsme potkali spoustu zajímavých lidí, kteří právě využili víza Working Holiday a pracovali na různých místech Kanady. Ti šťastnější z vás už víza dostali a možná teď přemejšlíte, kam teda do Kanady vyrazit. A tak jsem se rozhodla sepsat pár tipů.

Léto na farmě

Martin strávil léto na největší kanadské farmě v Kelowně. A  jen podle vyprávění to byla pecka! Už z Čech si zjištoval informace o práci a jelikož věděl, že chce odjet v červnu, sezóna sběračů třešní pro něj byla jasná volba. Kontakt na farmu dostal od někoho, kdo předchozí léta strávil na farmě. Odeslal přihlášku, zaplatil poplatek a za pár týdnů odlétal. Práce byla náročná, ale nasbíral spoustu nových zážitků od spaní pod širákem v lese kousek od místa, kde potkali medvědy až po oslavu kanadského svátku s místními obyvateli. Farma je místo, kde první část dne tvrdě makáte a tu druhou máte na odpočinek u jezera uprostřed nádherné přírody s novými přáteli. Většina z nich jsou super lidi, kteří nic moc neřeší, s plechovkou piva a kytarou si užívají pohodové večery. Vypráví zážitky z cestování po Zélandu, Thajsku nebo Alijašce. Co se týče výdělku, lidi s lepší fyzičkou a zručností mají výhodu a můžou si vydělat slušné peníze. Více o sběru třešní v Kanadě se můžete dočíst v článku od Martina http://motivimi.cz/sber-tresni-v-kanade/.

coral beach farm (2)

Alberta – hory a národní park

Sezóna třešní se blížila ke konci a přišel čas přemýšlet o tom, co dál. Martin měl několik tipů na místa, kde by chtěl být dalších pár měsíců. Měl jediný poždavek – být v přírodě. A tak paradoxně skončil v Calgary – ve městě dominujícím mrakodrapy. Kvůli dobré nabídce práce neváhal, sbalil kufr a odjel. Po čase přišel na to, že to zas tak špatná volba nebyla. Město obklopené vrcholkami hor a asi tak po hodině a něco jízdy autem se dostal do hor a národního parku Jasper nebo Banff. Městečka uprostřed hor s nádhernými jezery a kanadskou přirodou (přesně takovou, jako znáte z obrázků z internetu nebo časopisů). Tuhle část Kanady jsme si projeli. Ze všech stran jsme slyšeli, jak je to nejkrásnější část země a jaké máme štěstí, že jsme měli šanci podívat se právě sem. A ty lidi měli pravdu.

jasper
Jasper National Park

V Calgary jsme byli na přelomu podzimu a zimy a musím říct, že hezčí podzim jsem ještě v životě nezažila! Vidět tolik slunečných dní v tomto období pro mě bylo neuvěřitelný! Nádherně zbarvené listy, ledové počasí, ale zároveň silné sluneční paprsky, všude helloweenská výzdoba, dýně…

Vánoční atmosfére a pravá zima

Podzim se přehoupnul do dalšího ročního období a my si užili pořádnou zimu. Takovou tu pravou kanadskou s -30 stupni, kdy vám zamrzaj nosní dírky a nesmíte si olíznout rty. Vánoce jsme si udělali stejně na český způsob a příchod nového roku jsme už slavili doma.

Lake Louise

Do teď nelitujeme místa, které jsme si v Kanadě na pár měsíců vybrali a můžeme jen doporučit! Mým snem byl Vancouver, do kterého jsem se nakonec nepodívala. Věřím, že město je super – nahoře hory, dole moře. Ale co se týče života, náklady tam jsou mnohem vyšší než v ostatních městech.

Další práce v Albertě

Většina lidí, které Martin potkal na třešní, se po sezóně přesunula do vedlejší Alberty. A to právě kvůli té přírodě! A jakou práci je možné v Albertě dělat? V Calgary se dají sehnat různé druhy práce. Co jsme tak pochytili, práce na stvabách bývá nejlépe placená. Další možností jsou různé kavárny, obchody apod. V horských městečkách jako jsou Banff a Jasper lidi pracují v restauracích, hotelech. V těchto místech jsou náklady taky vyšší. V horských střediscích pak jako vlekaři.

Banff
Banff

Jeden náš kamarád si našel suprovou práci uprostřed hor – vozí lidi na psím spřežení. Možnosti jsou různé, nicméně záleží na tom, co člověk od Working Holiday očekává. Většina lidí se snaží nějakou dobu tvrdě pracovat a vydělat si dostatek peněz, které následně utratí při cestování. Pokud pojedete pracovat do Kanady, nepočítejte s tím, že budete celou dobu na jednom místě. Několikrát za rok změníte práci, poznáte nové lidi, změníte prostředí.

Co se týče západu, o tom upřímně moc nevim. Většina lidí říká, že tam za přírodou určitě ne, do města ano. My radíme – v létě na farmu, podzim, zima a léto v blízkosti hor a národních parků, tedy ve městech, kde není život tak drahý. Tam máte totiž šanci něco vydělat!

Jde o tipy, zkušenosti a názory odposlouchané od lidí, které jsme v Kanadě potkali. Takže chápu, že to může být hodně individuální a každý doporučuje něco jiného. Tak se budu těšit na další tipy nebo připomínky od Vás.

Tak ať se Kanada líbí a nezapomeňte, že všechno jde, když se chce!

podpis-lucie-motivimi

Napsat komentář