Jak jsme slavili Den Nezávislosti

usa

Je 4. července a v USA se slaví státní svátek Independence Day = Den nezávislosti. Pro Američany je to velký den. Čas tráví s rodinou, vyvěšují vlajky u svého domu, chodí oblečeni do národních barev,..

Zkrátka dávají najevo, že jsou opravdu vděčný za to, že se Amerika stala nezávislou na Velké Británii. Hlavní oslavy probíhají večer, kdy rodiny pořádají party s nejbližšími a griluje se, pouští se ohňostroje, pije se a prostě se slaví, jako kdyby začínal nový rok.

Můj první 4th of July

Je kolem deváté večer a parta mladých lidí si to štráduje směrem na pláž. Ujdeme těch neskutečných 50 kroků od pokoje a jsme tam. S sebou máme karton plechovkových piv. Sedíme, vlasy nám rozfoukává teplý oceánský větřík a my si to děsně užíváme. Chvíli si připadám, jako kdyby mi bylo zpátky 15. Plechovku piva schovávám mezi nohama a každého kolemjdoucího okamžitě registruju. Tady je totiž zákaz pití alkoholu na veřejnosti. A jsou za to celkem tučný pokuty. ALE, pokud si pivo schováte do sáčku, můžete si ho vychutnat třeba i na náměstí. Zkrátka nesmí být vidět obal.
Na pláži se schází víc a víc lidí. Všichni čekají na slibovaný ohňostroj, který by měl vypuknout kousek od místa, kde právě sedíme. V Jižní Karolíně se pyrotechnika neprodává, proto hodně lidí jezdí právě v tento svátek „k nám“ na sever. Petardy nikdo nepouští. Každý (až na nás) tady má soukromý malinkatý ohňostroj. Je jich tady tolik, že nevím, kam dřív koukat. Asi po hodinové podívané se rozhodneme s malou skupinkou lidí pro procházku po pláži. V noci z písku vylézají krabi, takže když si posvítíte, můžete vidět doslova mraky krabích rodinek. Pod nohy radši nekoukám a jdu dál. Je nádherné teplo. Měsíc se odráží na oceánské hladině a já si tu pohodu neskutečně užívám.
Když se vrátíme zpátky, přidáme se k lidem, kteří už rozdělali oheň na pláži. Na špejlích opékáme marshmallowy, hrajeme na kytaru, zpíváme. Až do ranních hodin si povídáme o všem možným i nemožným. Ta pohoda je tak strašně fajn, že některým z nás je fuk, že jim za 5h má zvonit budík.

Státní svátek trochu jinak

Večer jsme si užili po americku a byla to příjemná změna. Mě se líbí, že státní svátek tady fakt něco znamená. Lidi to neberou jen jako příležitost nejít do práce. Hrozně mě baví sledovat, jak to chodí v jiných zemích. Jak každý stát má svoje významné dny a jak k tomu národnosti přistupují odlišně. Poznávání místní kultury je na cestování jedna z nejkrásnějších věcí.

podpis-lucie-motivimi

 


 

Sdílej článek: „Jak jsme slavili Den nezávislosti“

Napsat komentář