Jak je to s hurikány v Severní Karolíně?

nags head

Severní Karolína – oblast výskytu hurikánů. Věta, kterou jsem slyšela všude kolem sebe první dny strávené v Americe. Z Evropy na takové věci nejsem vůbec zvyklá. A tak mě docela zajímalo, jaké to je žít v oblastí, kde se hurikán může kdykoliv objevit a jaké to může mít následky. Tak jsem začala vyzvídat od místních a tady máte pár informací, jak to tedy je s těmi hurikány v Severní Karolíně.

Bydlím v oblasti zvané Outer Banks, což je víceméně poloostrov, který je z obou stran ohraničen vodou. Na mapě vypadá jako dlouhá nudle, která se táhne po východním pobřeží USA. Z té jedné strany je vody trochu víc – Atlantský oceán. Skoro každý večer tady jsou silné bouřky, které přichází z vnitrozemí a pokračují nad oceán. Ale když říkám, že silné, myslím opravdu SILNÉ! Bouřky jsem se nikdy nebála, ale tady to má úplně jiné grády. Vždycky doufám, že to není jeden z těch hurikánů.

Jak hurikán vypadá?

To byla jedna z mých prvních otázek. Vždycky jsem si to představovala jako obří kornout větru, který přijde z oceánu a zničí vše, co mu přijde do cesty. Ale skutečnost je trochu jiná. Hurikán vypadá víceméně jako obrovská bouřka. Může mít rozměry až 200 mil, takže ho z dálky nevidíme jako třeba tornádo. Pár dní před tím než přijde, je hrozné počasí. Deštivo, zataženo, vlhko.. Pár dní po hurikánu jsou prý nejkrásnější západy slunce. Já už jich tady viděla dost a všechny byly krásné. Tak si nějak neumím představit, že můžou být ještě hezčí. No a co se děje před? Pokud má být opravdu silný, lidé odjíždí do vnitrozemí k rodině, odváží své lodě a sklízí věci okolo domu. Následky nejsou tak tragické jako například po tornádu. To prý bývá menší, ale zpravidla napáchá víc škody než hurikán.

IMG_7495

IMG_7562

Americký přístup aneb lidi jsou zvyklí

Moje americká kamarádka mi říkala, že se nemám čeho bát. Kdyby se prý hurikán blížil, oznámili by to dopředu v tv nebo na internetu ve zprávách – nemám tv a americké zprávy nečtu!

Lidé z Outer Banks jsou už na ně zvyklí. Dokonce den před udeřením pořádají tzv. „Huricane party“, kdy mají posezení s přáteli, grilují a prostě jen tak odpočívají. Když jsem se zeptala jedné mojí kolegyně na hurikán, byla hrozně nadšená. Miluje je a hrozně ráda si o nich povídá. Američanka – takže mě to ani nepřekvapilo. Ti mají občas takové nepochopitelné věci. Tak jsem toho využila a hned ji vyzpovídala o posledním hurikánu, který tady byl před dvěma lety. Prý byla hrozná sranda, když druhý den lidi sbírali ryby na silnici. Taky byly na silnici místo aut lodě, které majitelé nechali v přístavu.

A proč jsem zvolila právě toto téma?

Jeden hurikán se totiž právě na Ameriku blíží, ale naštěstí nás trochu minul. Momentálně je někde v Karibiku a nejspíš zasáhne Mexiko. Tak nevím, jestli mám bejt ráda nebo jestli mám litovat toho, že ho neuvidím. Třeba bych si to oblíbila jako někteří šílení Američani.

podpis-lucie-motivimi

 

One Reply to “Jak je to s hurikány v Severní Karolíně?”

  1. Já myslím,ze je dobře,ze vás minul😉

Napsat komentář