Do zahraničí jako student – Erasmus+

erasmus (3)

Znám spoustu studentů, kteří by rádi vycestovali, jenže neví, co pro to dělat. Rozhodla jsem se tedy sepsat nejdůležitější informace o programu Erasmus+.

Chci do zahraničí a studuji, jaké jsou možnosti?

Snad každá vysoká škola v ČR nabízí možnost studia či práce v zahraničí přes program Erasmus+. Jedná se o projekt Evropské Unie, který je nejběžnější formou stipendijního programu. Do roku 2014 byl název pouze Erasmus. Princip fungování je v podstatě stejný, novější forma je jen určena širší skupině studentů (například z vyšších odborných škol) či pedagogickým pracovníkům a zaměstnancům VŠ. Studenti si mají možnost vybrat ze dvou možností: pracovní stáž či studijní pobyt. V rámci programu Erasmus+ může student vyjet celkem na 12 měsíců za bakalářské a stejnou dobu za magisterské studium v libovolné kombinaci práce-studium. Každá škola má jiná kritéria pro přijetí do programu. Co mají však všichni účastníci společné, je finanční podpora od Evropské Unie. Ta by částěčně měla pokrýt náklady na pobyt. Samozřejmě záleží na místě pobytu.

erasmus (6)

Jakou zemi vybrat?

Většina studentů se rozhoduje na základě nějakých osobních přání a preferencí. Každý máme jiné místo v Evropě, kam bychom se chtěli podívat. Obecně však lze říct, že jih vyjde z hlediska nákladů levněji než sever. Z vlastní zkušenosti a vyprávění od kamarádů, kteří se programu také zúčastnili, mohu říct, že třeba skandinávské státy bývají náročnější na studium než státy jižní. Neřikám však, že toto pravidlo platí na 100 %. Záleží na oboru studia a na místě pobytu.

erasmus (8)

Budu na to mít?

Jak jsem již zmiňovala, jedná se hlavně o finanční podporu od EU. Existují tabulky podle kterých jsou finanční prostředky rozdělovány. Hlavním kritériem je místo pobytu, takže například do zemí, kde jsou náklady na život nízké, dostávají studenti nejméně (např: Bulharsko) a naopak (Skandinávie).

Výši měsíčních nákladů na pobyt ovlivňuje taky to, jestli škola poskytuje koleje či si student musí najít byt. Většinou jde o sdílené byty s dalšími studenty, takže je to v podstatě stejné, jako kdybyste byli na koleji. Dále taky záleží na nákladech na svůj volný čas – cestování, způsob stravování (restaurace vs. vlastní vaření či stravování v menze) apod.

erasmus (5)

V případě pracovní stáže si účastník také platí byt. V některých případech je poskytnut firmou – záleží na zaměstnavateli. Výhodou pracovní stáže je určitě to, že příjmy studenta jsou vyšší. Pokud si najde placenou práci, má grant od EU a ještě výplatu.

Pokud chcete v zahraničí něco vidět, je určitě dobré jet s nějakými našetřenými penězi (například z brigády či praxe v ČR). Pokud si vyberete finančně nenáročnou zemi, většinou vyjdou náklady podobně jako v ČR (když si uvědomím, že bych si platila byt, kolej nebo bych musela každý den do školy dojíždět.) Když jedete do Řecka, může se vám stát, že přijedete dokonce v plusu. :-D

erasmus (7)

Nevýhody programu Erasmus+

Student má možnost jet buď na pracovní stáž, nebo na studijní pobyt. Při pracovní stáži si většinou účastník hledá práci sám, což v mnoha případech bývá problém. Když jsem si hledala práci na pracovní stáž, pamatuji si, kolik úsilí mě to stálo. Několik hodin sezení u pc, brouzdání na internetu, prohrabávání se inzerátama, nespočet poslaných životopisů apod. Jiní mají štěstí a díky známosti se lehce dostanou do významných firem. Což se mi v případě první stáže také povedlo a to jen díky tomu, že jsem už chodila na praxi v ČR. Já to říkám pořád – praxe je pro studenty nepostradatelná zkušenost, jak v ČR, tak v zahraničí. A když už máte pocit, že se nic nového nenaučíte, mít dobré kontakty není nikdy od věci.

erasmus (4)

V případě studijního pobytu vidím jako nevýhodu možnost „nespárování“ předmětů. Co to znamená? V praxi to vypadá tak, že před odjezdem si student zjistí rozvrh či vyučované předměty na zahraniční škole a spolu s koordinátorem vyberou ty předměty, které korespondují s předměty na české škole. Jednoduše řečeno, student v zahraničí studuje to, co by studoval v ČR. Pokud se nepodaří tyto předměty navzájem přiřadit, další možností je splnit v zahraničí jen minimální požadovaný počet předmětů a přeskočený semestr si nahradit. Což většinou vede k prodloužení studia. To ale podle mě není žádná překážka.

Výhody programu Erasmus+

Na sepsání všech výhod by mi asi jeden článek nestačil, takže se pokusím vypíchnout ty nejdůležitější body.

  1. Získáte neskutečný rozhled a to o všem – vyzkoušíte si život v zahraničí, poznáte novou kulturu, nová místa, ochutnáte spoustu dobrého jídla.
  1. Zlepšíte si jazykové schopnosti – pokud jste na tom jazykově bídně, doporučuji vyrazit sám. Spousta lidí se bojí někam vyjet sami, ale je to opravdu nejlepší možnost, jak se naučit komunikovat v jiném jazyce.
  1. Možnost jet ve skupině – když máte pocit, že s jazykem na tom nejste nejhůře, je fajn využít možnosti jet do zahraničí s kamarádem či přítelem/přítelkyní (pokud samozřejmě oba splňujete podmínky pro účast v programu). V tomhle máme s Martinem obrovskou výhodu – jsme oba studenti a ještě na stejné škole, takže jsme si spolu už opakovaně mohli vyzkoušet život v zahraničí.
  1. Kdy jindy se vám stane, že vám někdo dá 500eur měsíčně? Podporu od EU beru jako jednu z největších výhod. Studovat v zahraničí je možné i jinak. Jenže pak je studium většinou velmi finančně náročné.
  1. No a co je nejvíc? Že vám tento program dá možnost potkat lidi z nejrůznějších koutů Evropy. Vzniknou mezinárodní přátelství, které se opravdu hodí. A to hlavně při cestování.


erasmus 50 (2)

Jak využít program naplno?

Už po prvním pobytu v zahraničí nám bylo jasné, že tím to rozhodně nekončí. Pamatuji si, že jsme ještě ani nebyli doma z Portugalska a už jsme si dali přihlášku na další výjezd. Využili jsme tedy program jak na bakalářském, tak i na magisterském studiu a už jsme strávili rok a půl mimo hranice ČR.

erasmus 50 (1)

Můj pohled a názor

Asi všichni víte, že já jsem programu Erasmus+ velký zastánce. Mě totiž přijde hrozná škoda nevyužít takové možnosti! Znám hodně lidí v mém věku, kteří mají opačný názor. Je hrozně super, že školu dodělají v řádném termínu a budou co nejrychleji vydělávat. Ale k čemu tohle všechno, když nic neviděli, nikde nebyli, nemají žádné zkušenosti a neumí pořádně jazyk?

Osobně můžu říct, že možnost studovat a pracovat v zahraničí je zatím to nejcennější, co mi vysoká škola dala. Udělejte si každý svůj názor a mějte hezký den!

Žili jste taky někdy v zahraničí? Napište nám do komentářů kdy a kde. Rádi čteme příběhy ostatních.

P.S.: Kdyby někoho zajímali podrobnosti o studiu v Portugalsku, Řecku, práci v Německu a ve Španělsku, neváhejte nás kontaktovat na info@motivimi.cz nebo na našich facebookových stránkách.

podpis-lucie-motivimi

 


Sdílej článek: „Do zahraničí jako student – Erasmus+“

Napsat komentář